Instrukcja użytkowania i pielęgnacji nawierzchni kamiennych
Eksploatacja w warunkach zimowych:
Do odśnieżania parkingów, dróg oraz chodników wykorzystywać wyłącznie sprzęt wyposażony w lemiesz zakończony gumowym fartuchem, a do ręcznego odśnieżania używać łopat śniegowych. Podczas odladzania chodników unikać stosowania łopat i skuwaczy do lodu. Zabrania się używania do odśnieżania ciężkiego sprzętu budowlanego (ładowarki, koparko-ładowarki) ze względu na możliwość mechanicznego uszkodzenia nawierzchni. Celem odlodzenia lub odśnieżenia nawierzchni wykorzystywać środki chemiczne w postaci chlorku sodu (NaCl) lub mieszanki chlorku sodu z chlorkiem wapnia (NaCl+CaCl2).
Pielęgnacja i czyszczenie nawierzchni kamiennych z płyt:
Do mycia i czyszczenia nawierzchni w okresie letnim należy stosować wszelkie detergenty o odczynie neutralnym lub zasadowym. Nie należy stosować detergentów o odczynie kwaśnym, tłustych, oleistych, żrących i pieniących się lub innych aktywnych chemicznie. Dopuszcza się stosowanie szczotek mechanicznych plastikowych o twardości mniejszej niż użyty kamień naturalny lub wysokociśnieniowych, należy unikać bezpośredniego kierowania strumienia wody na spoiny. Nie wolno pozostawiać przedmiotów korodujących lub gnijących. Powoduje to przebarwienia.
W przypadku wystąpienia trudnych do usunięcia plam, w zależności od rodzaju zabrudzeń należy stosować odpowiednie preparaty renomowanych firm, przykładowo:
- Akemi Steinreiniger – do usuwania warstw wosku i środków nabłyszczających, śladów oleju, tłuszczu, cementu, sadzy, gumy i asfaltu, a także plam z farby i tynku
- Akemi Graffiti-Entferner – do usuwania farb w spreyu i tuszu z mazaków
- Akemi Epoxy-Entferner – usuwający pozostałości po klejach na bazie żywicy epoksydowej i uszczelniaczy.
- Akemi Rostentferner- do usuwania związków rdzy i żelaza zarówno zawartych w strukturze kamienia jak i rdzawych przebarwień powierzchniowych w kamieniach naturalnych i sztucznych, odpornych na kwasy.